flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інформація про День відкритих дверей суду 27 червня 2013 року

27 червня 2013 року в Олександрійському міськрайонному суді Кіровоградської області відбувся День відкритих дверей.
Учасниками Дня відкритих дверей суду стали студенти факультету правознавства Державного вищого навчального закладу «Олександрійський політехнічний коледж» на чолі з викладачами правознавчих дисциплін.
Першим заходом Дня відкритих дверей була реєстрація його учасників, по завершенні якої відбулася зустріч з виконуючим обов’язки голови Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Поповичем Сергієм Михайловичем, який привітав присутніх з наступаючим державним святом – Днем Конституції України, та провів бесіду на тему «Реформування судової системи на сучасному етапі», під час якої були висвітлені такі актуальні питання:
1) Вдосконалення судової системи, як пріоритетне завдання в становленні демократії в українському суспільстві;
2) Конституційно-правові засади реформування судової влади;
3) Основні напрями, концепції проведення судової реформи в Україні;
4) Актуальні проблеми реформування судової системи в Україні;
5) Сучасний етап реформування судової системи України, досягнуті результати, їх переваги та недоліки.
 
З нагоди державного свята – Дня Конституції України, виконуючим обов’язки голови суду Поповичем С.М. особливу увагу присутніх було звернено саме на конституційно-правові засади реформування судової влади.
Так, Попович С.М. зокрема повідомив, що 21 червня 2013 року в місті Києві відбулося пленарне засідання Конституційної Асамблеї, на якому одним із питань порядку денного було розглянуто та вирішено взяти за основу Концепцію внесення змін до Конституції України.
Згідно зазначеної Концепції, основними завданнями конституційної реформи у сфері організації та діяльності судової влади стали посилення гарантій незалежності судів і суддів та подолання ключових інституційних недоліків конституційного регулювання питань здійснення правосуддя в Україні.
Так, в оновленій Конституції України пропонується, –
1) усунути політичні структури з процедури призначення та звільнення суддів – з цією метою пропонується вилучити з Конституції України положення про обрання суддів безстроково Верховною Радою України;
2) скасувати випробувальний термін при призначенні суддів на посади – з огляду на неодноразові зауваження Венеціанської Комісії слід відмовитися від процедури першого призначення суддів на посади на п'ятирічний строк. У зв'язку з цим необхідно підвищити вимоги до осіб, які претендують на зайняття посади судді: підвищити мінімальний вік (з 25 до 30 років), а також мінімальний стаж у галузі права (з 3 до 5 років). Пропонується також збільшити граничний вік перебування судді на посаді до сімдесяти років;
3) передбачити конкурсний відбір для зайняття посади судді та переведення його до суду вищого рівня;
4) передбачити участь зборів суддів у призначенні голови відповідного суду;
5) уточнити підстави та вдосконалити механізм звільнення суддів з посад – у Конституції України необхідно врахувати рекомендацію Венеціанської Комісії щодо необхідності розмежування підстав звільнення та припинення повноважень судді; ввести на конституційному рівні інститут зупинення повноважень судді; змінити таку підставу для звільнення з посади судді, як "порушення присяги". Пропонується на рівні Основного Закону України закріпити положення про можливість оскарження суддею до суду рішення про його звільнення з посади. Ключовим органом, який вирішуватиме питання стосовно звільнення судді з посади, а також притягнення його до дисциплінарної відповідальності, має стати Вища рада юстиції;
6) змінити підходи щодо недоторканності суддів – пропонується врахувати рекомендацію Венеціанської Комісії стосовно необхідності зміни існуючого порядку зняття недоторканності суддів і передачі повноважень стосовно позбавлення суддівського імунітету від Верховної Ради України до Вищої ради юстиції;
7) пропонується змінити підходи щодо статусу, порядку формування та функціонування Вищої ради юстиції.
Конституційні положення мають бути вдосконалені з метою забезпечення доступності та ефективності правосуддя. Для цього пропонується:
1) змінити підходи до конституційного врегулювання питання системи судів в Україні, не встановлюючи конкретну ієрархію судів, а закріплюючи на конституційному рівні основні принципи її побудови;
2) чітко визначити статус Верховного Суду України як найвищого судового органу;
3) змінити підходи щодо утворення, реорганізації та ліквідації судів, визначення їх мережі, а також фінансування судів;
4) гарантувати фінансування кожного суду окремо;
5) запровадити інститут мирових суддів, а також передбачити в Конституції України можливість встановлення альтернативних процедур врегулювання спорів, що враховуватиме позицію Комітету Міністрів Ради Європи щодо зниження навантаження на суди загальної юрисдикції.
 
Під час бесіди студенти мали нагоду поставити перед виконуючим обов’язки голови суду питання, які найбільш їх цікавили. Такі питання, в переважній більшості, стосувалися судової практики Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області, досвіду роботи виконуючого обов’язки голови суду на суддівській посаді, практики застосування нового Кримінального процесуального кодексу України.
 
Крім того, наприкінці бесіди учасниками була прослухана цікава розповідь виконуючого обов’язки голови суду Поповича С.М. про його досвід перебування в США в рамках Проекту «Гармонія», в якому взяли участь 5 суддів та 5 адвокатів з Кіровоградської області.
 
На останок, увагу присутніх було звернено на таку новелу в роботі суду, як проведення судових засідань в режимі відеоконференцзв’язку, з метою чого в суді обладнано необхідними технічними засобами один зал судових засідань, а також на функціонування власної веб-сторінки Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області при веб-порталі «Судова влада України» – роз’яснено систему її пошуку, структурованість та повідомлено про постійне оновлення її інформаційного змісту, в тому числі обов’язкове здійснення розміщення оголошень щодо проведення Днів відкритих дверей та конкурсів на заміщення вакантних посад державних службовців в апараті суду у відповідних її розділах.
 
По завершенню бесіди учасникам Дня відкритих дверей було оголошено список справ, призначених до розгляду в суді на 27.06.2013 року, та запрошено відвідати судові засідання.