flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз судимості по м. Олександрії та Олександрійському району за 2019 рік

      Даний аналіз проведено на виконання Плану роботи Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області на І півріччя 2020 року за результатами  розгляду кримінальних проваджень у 2019 році та статистичних даних суду за 2019 рік.

 ВСТУПНА ЧАСТИНА

     Загальна частина Кримінального кодексу України (далі – КК України) містить окремий розділ ХІІІ «Судимість», який складається із 4-х статей – ст. 88 «Правові наслідки судимості»; ст. 89 «Строки погашення судимості»; ст. 90 «Обчислення строків погашення судимості»; ст. 91 «Зняття судимості», а також ст. 108  «Погашення та зняття судимості» у розділі ХV «Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх» загальної частини КК України. Ними охоплюються сукупність норм, які регулюють суспільні відносини, що пов’язані з судимістю.

    Відповідно до ч. 1 ст. 88 КК України – особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості. Тобто, судимість особи – це її правовий стан, створений реалізацією кримінальної відповідальності, що виникає внаслідок засудження її обвинувальним вироком суду за вчинений нею злочин до будь-якого покарання, який (стан) виступає підставою для державного осуду і застосування до особи передбачених законом протягом певного, установленого законом перебігу часу, обмежень та втрат і відіграє у системі кримінально-правових засобів роль сприяючого фактору  досягнення і закріплення цілей покарання.

   Судимість особи діє з дня набрання законної сили обвинувальним вироком, протягом певного часу, який залежить від суб’єкта злочину, ступеня тяжкості вчинення особою злочину (ст. 12 і ст. 90 КК України), виду покарання та інших передбачених законом умов (статті 89-90, 108  КК України). З їх дотриманням судимість або погашається, тобто автоматично втрачає своє правове значення, або достроково знімається судом (ст. 91 Кримінального кодексу України, статті 538-539 Кримінального процесуального кодексу України).

   Згідно постанови Пленуму Верховного суду України від 26.12.2003 №16 «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості», положення закону про судимість поширюється на весь строк відбування як основного, так і додаткового покарання, а у випадках, передбачених пунктами 5-9 ст. 89, пунктами 2-4 ч. 2 ст. 108 КК України, – і на певний строк після відбуття покарання.

   Якщо особа, що відбула покарання, до закінчення строку погашення судимості знову вчинить будь-який злочин, перебіг строку погашення судимості переривається і обчислюється заново. У цих випадках строки погашення судимості обчислюються окремо за кожний злочин після фактичного відбуття покарання (основного та додаткового) за останній злочин (ч. 5 ст. 90 КК України).

   Так, згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 26.12.2003 №16 «Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості», судимість може бути врахована при кваліфікації повторного злочину чи при призначенні за нього покарання, а також в інших випадках, передбачених КК України та законами України (обмеження можливості обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю, застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, амністії, тощо).

   Погашення і зняття судимості є різними формами припинення стану судимості. Воно можливе лише за наявності умови, що особа протягом строку погашення судимості не вчинить нового злочину. Погашення судимості не потребує посвідчення спеціальним рішенням суду чи іншим документом.

   Зняття судимості є правом, а не обов’язком суду. Тому, якщо з урахуванням обставин справи суд дійде висновку, що особа не довела свого виправлення, він вправі відмовити у достроковому знятті судимості. У разі набрання законної сили ухвалою суду про відмову в задоволенні клопотання щодо зняття судимості розгляд повторного клопотання з цього ж питання може мати місце не раніше як через рік з дня винесення ухвали суду про відмову (ст. 538, ч. 7 ст. 539 Кримінального процесуального кодексу України).

    Існує соціально-правове поняття, як «стан судимості у суспільстві». Термін «стан» означає «становище, в якому хто-небудь, що-небудь перебуває». Поняттям «стан судимості» охоплюється статистика судимості, тобто кількісно-якісна характеристика сукупності осіб, засуджених судами України протягом певного часу.

    У даному контексті судимість використовується як показник засудженості осіб серед населення, зокрема в місті Олександрія та в Олександрійському районі.

   Так, згідно статистичних даних за 2019 рік, Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області засуджено 169 осіб за різні види злочинів, передбачених КК України.

 

    У свідомості людей сприйняття злочинності відображається у трьох площинах:

  1. Острах (побоювання) перед злочинністю та її наслідками:

    Острах перед злочинністю належить до провідної групи «побоювань» і є постійним присутнім фактором, що впливає не тільки на свідомість, а й на поведінку індивіда. Тобто, особа відчуває занепокоєність перед злочинністю.

     2. Диференціація злочинів і злочинців у суспільній свідомості:

   Свідомість людини по-різному сприймає окремі види злочину та його проявів, відбувається диференціація сприйняття злочинності і злочинця (судимої особи). Пріоритетними факторами, які посилюють острах перед загрозою кримінальних посягань, є, по-перше поширеність певного виду злочинів, ймовірно стати жертвою злочинців, віктимний досвід; по-друге, матеріальна шкода від можливого злочину; по-третє,  сама тяжкість злочинів, по-четверте, тип злочинця. До таких злочинців і злочинів належать, наприклад, вуличне хуліганство, побиття, тілесні ушкодження, насильство у сім'ї, сексуальні насильства, квартирна крадіжка, крадіжка з городів, обман, пограбування, розбійний напад та ін.

       3.Ставлення населення до кримінального покарання і його наслідків:

       Для пересічного громадянина злочинець, особливо той, що відбував покарання  у вигляді позбавлення волі – це людина, яку потрібно остерігатись, навіть якщо не став жертвою злочину.

      Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

     Проте, як вбачається з вищенаведеної діаграми 13 осіб засуджено до позбавлення волі за злочини проти життя та здоров'я особи:

- за умисне вбивство – 1 особа;

- за умисне тяжке тілесне ушкодження – 5 осіб;

- за умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження – 2 особи;

- за умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання злочинця – 1 особа;

- за умисне легке тілесне ушкодження – 4 особи.

      Найбільша частка засуджених осіб припадає на злочини проти власності - 94 осіб, з них:

- за крадіжку - 77 осіб;

- за грабіж  - 16 осіб;

- за шахрайство -1 особа.

 СТАТИСТИЧНІ ПОКАЗНИКИ СТАНУ СУДИМОСТІ

 

    Окрім цього, 21 особі призначено покарання за сукупністю злочинів, та 35 особам призначено покарання за сукупністю вироків.

СТАТИСТИЧНІ ДАНІ ПРО СКЛАД ЗАСУДЖЕНИХ

   Кількість засуджених осіб, які є громадянами України – 167 осіб;

   засуджені громадяни іншої держави – 2 особи;

   Засуджено жінок – 17 осіб;

    У складі групи засуджено – 13 осіб;

Заняття засуджених, на момент вчинення злочину:

   Робітники – 8 осіб;

   Державні службовці – 1 особа;

   Військовослужбовці – 1 особа;

   Приватні підприємці – 2 особи;

   Учні шкіл, коледжів – 3 особи;

   Студенти навчальних закладів – 3 особи;

   Інші заняття – 4 особи

   Пенсіонери – 6 осіб;

   Працездатні особи, які не працюють і не навчаються – 141 особа.

     Засуджені, які раніше судилися, але визнані такими, що не мають судимості – 14 осіб;

     Засуджені, які раніше судилися, але судимість погашена чи знята – 6 осіб.

     Кількість засуджених, які мають не зняту і непогашену судимість становить  усього 66 осіб, з них:

       Одну судимість – 35 осіб;

       Дві судимості – 14 осіб;

       Три і більше судимостей – 17 осіб.

 

     Скоїли злочини не відбувши покарання усього 9 осіб, в т.ч. у вигляді позбавлення чи обмеження волі або арешту – 3 особи.

 Учинили злочин у період відбування покарання:

    В місцях позбавлення волі – 0 осіб;

    Іспитового строку – 18 осіб;

    Іншого покарання – 0 осіб.

 СТАТИСТИЧНІ ДАНІ

ПРО  НЕПОВНОЛІТНІХ ЗАСУДЖЕНИХ

   За  умисне тяжке тілесне ушкодження, передбаченого ст. 121 Кримінального кодексу України, засуджено 2 особи, за зґвалтування, передбаченого ст. 152 Кримінального кодексу України, засуджено 1 особу, за злочини проти власності, передбачені ст.ст. 185-198 Кримінального кодексу України, засуджено 4 особи, за незаконне заволодіння транспортним засобом, передбаченого ст. 289 Кримінального кодексу України, засуджено 1 особу.  

    Кількісний склад засуджених неповнолітніх осіб, які скоїли злочин:

    З цих неповнолітніх 8 осіб – 1 особа дівчина.

    Вивчаючи склад неповнолітніх засуджених, можна вказати на те, що:

 

    Скоїли злочин у стані алкогольного сп’яніння – 2 особи; скоїли злочин групою осіб – 4 особи , у т.ч. неповнолітніх – 2 особи, за участю дорослих – 2 особи.

     Звільнено від покарання з випробувальним терміном – 4 особи, за амністією особи не звільнялися.

   ВИСНОВКИ:

   З проведеного аналізу судимості по м. Олександрії та Олександрійському району за 2019 рік можна зробити висновки, що з 464 кримінальних проваджень (справ), які перебували на розгляді в Олександрійському міськрайонному суді Кіровоградської області, розглянуто 235 кримінальних проваджень. Засуджено  169 осіб, з яких 94 особи за злочини проти власності.

  Призначення покарання у вигляді штрафу є найбільш поширеним із видів покарання, яке було присуджено 40 особам. Серед призначення покарання до позбавлення волі на певний строк, більшість осіб засуджено до покарання у вигляді позбавлення волі на строк понад 3 роки до 5 років, а саме 17 особам.

  Звільнено від відбування покарання з випробувальним терміном застосовано до 54 осіб.

  Вік засуджених, серед яких найбільше вчинено кримінальні правопорушення це 30-50 років, і таких засуджених 89 осіб.

 Із засуджених 169 осіб, найбільша вага – 141 особа – це працездатні громадяни, які не працюють і не навчаються. Із числа засуджених 64 особи мають професійно-технічну освіту (повну вищу освіту мають тільки 7 осіб).

  Кількість засуджених, які мають одну не зняту чи не погашену судимість становить 35 осіб.

  18 осіб вчинили злочини у період відбування покарання з іспитовим строком.

   Число неповнолітніх, які вчинили злочини складає 8 осіб, 4 з яких звільнено від покарання.

 

    Голова Олександрійського

    міськрайонного суду

    Кіровоградської області                                                                                  С.А. Крімченко

 

      31.03.2020

    Виконавець:

   Гаращенко Д.О.

   7-18-10