flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

УЗАГАЛЬНЕННЯ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області щодо здійснення кримінального провадження на підставі угод за 2019 рік

  Дане узагальнення проведено на виконання плану роботи Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області на І півріччя 2020 року за результатами розгляду кримінальних проваджень у 2019 році та статистичних даних суду за 2019 рік.

                                                                                             ВСТУПНА ЧАСТИНА

            У Кримінальному процесуальному кодексі України (далі – КПК України) (розділ VI) містяться особливі порядки кримінального провадження. Одним з них є провадження на підставі угод (глава 35), що уособлює в собі безумовний приклад розширення принципу диспозитивності в чинному КПК України.

            Згідно статті 468 КПК України у кримінальному провадженні можуть бути укладені такі види угод:

            Угода про примирення – це корисний інструмент, який узгоджує покарання для винної особи та відшкодування для потерпілого.

            За правилами статті 469 КПК України, угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості та у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення за ініціативою потерпілого, підозрюваного або обвинуваченого.

Відповідно до вимог КПК України слідчий, прокурор зобов’язані проінформувати підозрюваного та потерпілого про їхнє право на примирення, роз’яснити механізм його реалізації та не чинити перешкод в укладенні угоди про примирення.

            Цікавим є обмеження у провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв'язку з яким здійснюють провадження щодо юридичної особи. У таких провадженнях укладення угоди не допускається.

            Угода про примирення являє собою ключовий інструмент узгодження інтересів учасників кримінально-правового конфлікту та забезпечення їх балансу. Адже сторони шляхом компромісних і взаємовигідних рішень між собою адаптують норми права про примирення до конкретного їх випадку, чим задовольняють свої інтереси.

           Домовленості стосовно угоди про примирення можуть проводитися самостійно потерпілим і підозрюваним чи обвинуваченим, захисником і представником або за допомогою іншої особи, погодженої сторонами кримінального провадження (крім слідчого, прокурора або судді).

          Угода про примирення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, пов’язаних з домашнім насильством, може бути укладена лише за ініціативою потерпілого, його представника або законного представника. Якщо дії чи інтереси законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє, за рішенням прокурора, слідчого судді, суду такий законний представник замінюється іншим із числа осіб, визначених статтею 44 КПК України (батьки (усиновлювачі), а в разі їх відсутності - опікуни чи піклувальники особи, інші повнолітні близькі родичі чи члени сім’ї, а також представники органів опіки і піклування, установ і організацій, під опікою чи піклуванням яких перебуває неповнолітній, недієздатний чи обмежено дієздатний).

     Укладення угоди про примирення може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку. У разі недосягнення згоди щодо укладення угоди факт її ініціювання і твердження, що були зроблені з метою її досягнення, не можуть розглядатися як відмова від обвинувачення або як визнання своєї винуватості.

У разі якщо кримінальне провадження здійснюється щодо кількох осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні одного або кількох кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма підозрюваними чи обвинуваченими, угода може бути укладена з одним (кількома) з підозрюваних чи обвинувачених. Кримінальне провадження щодо особи (осіб), з якими досягнуто згоди, підлягає виділенню в окреме провадження.

        У разі якщо в кримінальному провадженні беруть участь кілька потерпілих від одного кримінального правопорушення, угода може бути укладена та затверджена лише з усіма потерпілими.

        У разі якщо в кримінальному провадженні беруть участь кілька потерпілих від різних кримінальних правопорушень, і згода щодо укладення угоди досягнута не з усіма потерпілими, угода може бути укладена з одним (кількома) з потерпілих. Кримінальне провадження щодо особи (осіб), яка досягла згоди, підлягає виділенню в окреме провадження.

     Згідно ч. 5 статті 474 КПК України, перед прийняттям рішення про затвердження угоди про примирення суд під час судового засідання повинен з’ясувати в обвинуваченого, чи цілком він розуміє, що він має право на справедливий судовий розгляд, під час якого сторона обвинувачення зобов’язана довести кожну обставину щодо кримінального правопорушення, у вчиненні якого його обвинувачують, а він має такі права :

            Статтею  471 КПК України чітко визначено, які відомості має містити текст угоди. В угоді про примирення зазначаються її сторони, формулювання підозри чи обвинувачення та його правова кваліфікація із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, істотні для відповідного кримінального провадження обставини, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, строк її відшкодування чи перелік дій, не пов’язаних з відшкодуванням шкоди, які підозрюваний чи обвинувачений зобов’язані вчинити на користь потерпілого, строк їх вчинення, узгоджене покарання та згода сторін на його призначення або на призначення покарання та звільнення від його відбування з випробуванням, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені статтею 473 цього Кодексу, наслідки невиконання угоди.

           В угоді зазначається дата її укладення та вона скріплюється підписами сторін. Факт підписання угоди сторонами не спричиняє жодних наслідків, доки угоду не затвердить суд.

            Згідно статті 473 КПК України, наслідком укладення та затвердження угоди про примирення є:

 Інший різновид кримінального провадження на підставі угод – укладання угоди між прокурором і підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості, але лише в разі, якщо в процесі немає потерпілого. Процесуальний порядок її реалізації подібний укладанню угоди про примирення, однак він має свої особливості.

Відповідно до частини 4 статті 469 КПК України, така угода може бути укладена :

     Керуючись ч.2 статті 469 КПК України, угода про визнання винуватості може бути укладена за ініціативою прокурора або підозрюваного чи обвинуваченого.

    Відповідно, угода про визнання винуватості може бути укладена на досудовому розслідуванні починаючи з повідомлення особі про підозру та на протязі судового провадження – до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.

     З огляду на ч. 4 статті 474 КПК України,перед ухваленням рішення про затвердження угоди про визнання винуватості суд під час судового засідання повинен з’ясувати в обвинуваченого, чи цілком він розуміє, що він має право на судовий розгляд, під час якого прокурор зобов’язаний довести кожну обставину щодо кримінального правопорушення, у вчиненні якого його обвинувачують, а він має такі права:

     Зміст угоди про визнання винуватості передбачений ст. 472 КПК України. В угоді про визнання винуватості зазначаються її сторони, формулювання підозри чи обвинувачення та його правова кваліфікація з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, істотні для відповідного кримінального провадження обставини, беззастережне визнання підозрюваним чи обвинуваченим своєї винуватості у вчиненні кримінального правопорушення, обов’язки підозрюваного чи обвинуваченого щодо співпраці у викритті кримінального правопорушення, вчиненого іншою особою (якщо відповідні домовленості мали місце), умови часткового звільнення підозрюваного, обвинуваченого від цивільної відповідальності у вигляді відшкодування державі збитків внаслідок вчинення ним кримінального правопорушення, узгоджене покарання та згода підозрюваного, обвинуваченого на його призначення або на призначення покарання та звільнення від його відбування з випробуванням, умови застосування спеціальної конфіскації, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені статтею 473 цього Кодексу, наслідки невиконання угоди.

      В угоді зазначається дата її укладення та вона скріплюється підписами сторін.

     Угода про визнання винуватості після її затвердження судом може стати остаточною у такому кримінальному провадженні, тому прокурор повинен врахувати всі чинники, щоб кримінальне покарання передбачене угодою було необхідне і достатнє для виправлення особи, запобіганню вчинення нових злочинів. Важливим, як і в угоді про примирення, є положення частини 6 ст. 469 КПК України про те, що у разі недосягнення згоди щодо укладення угоди факт її ініціювання і твердження, що були зроблені з метою її досягнення, не можуть розглядатися як відмова від обвинувачення або як визнання своєї винуватості.

      Укладення та затвердження угоди про визнання винуватості породжує собою певні наслідки для сторін, між якими вона укладалася.

      Так, відповідно до статті 473 КПК України, наслідки укладення та затвердження угоди є:

    Загальний порядок судового провадження на підставі угоди.

       Якщо угоди досягнуто під час досудового розслідування, обвинувальний акт з підписаною сторонами угодою невідкладно надсилається до суду. Розгляд щодо угоди проводиться судом під час підготовчого судового засідання за обов’язкової участі сторін угоди з повідомленням інших учасників судового провадження. Відсутність інших учасників судового провадження не є перешкодою для розгляду. Якщо угоди досягнуто під час судового провадження, суд невідкладно зупиняє проведення процесуальних дій і переходить до розгляду угоди.

        Суд зобов’язаний переконатися у судовому засіданні, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. Для з’ясування добровільності укладення угоди у разі необхідності суд має право витребовувати документи, у тому числі скарги підозрюваного чи обвинуваченого, подані ним під час кримінального провадження, та рішення за наслідками їх розгляду, а також викликати в судове засідання осіб та опитувати їх.

         Суд перевіряє угоду на відповідність вимогам цього Кодексу та/або закону.

     Однак, суд відмовляє в затвердженні угоди, якщо:

1) умови угоди суперечать вимогам КПК України та/або закону, в тому числі допущена неправильна правова кваліфікація кримінального правопорушення, яке є більш тяжким ніж те, щодо якого передбачена можливість укладення угоди;

2) умови угоди не відповідають інтересам суспільства;

3) умови угоди порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб;

4) існують обґрунтовані підстави вважати, що укладення угоди не було добровільним, або сторони не примирилися;

5) очевидна неможливість виконання обвинуваченим взятих на себе за угодою зобов’язань;

6) відсутні фактичні підстави для визнання винуватості.

У такому разі досудове розслідування або судове провадження продовжуються у загальному порядку. Повторне звернення з угодою в одному кримінальному провадженні не допускається.

      Крім того, стаття 476 КПК України передбачає певні наслідки невиконання угоди. У разі невиконання угоди про примирення або про визнання винуватості потерпілий чи прокурор відповідно мають право звернутися до суду, який затвердив таку угоду, з клопотанням про скасування вироку. Клопотання про скасування вироку, яким затверджена угода, може бути подано протягом встановлених законом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення відповідного кримінального правопорушення. Суд своєю ухвалою скасовує вирок, яким затверджена угода, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що засуджений не виконав умови угоди. Наслідком скасування вироку є призначення судового розгляду в загальному порядку або направлення матеріалів провадження для завершення досудового розслідування в загальному порядку, якщо угода була ініційована на стадії досудового розслідування.

      Крім того, умисне невиконання угоди є підставою для притягнення особи до відповідальності, встановленої законом.

СТАТИСТИЧНІ ДАНІ

Надійшло у 2019 році

Розглянуто у 2019 році

      Усього протягом 2019 року Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області було розглянуто 235 кримінальних проваджень, із них 40 кримінальних проваджень із затвердженням угоди, що складає 17% від розглянутих судом кримінальних проваджень.

        У 9 кримінальних провадженнях затверджені угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним (обвинуваченим).

       Для прикладу зміст резолютивної частини вироку:

     «Затвердити угоду про примирення, укладену 30 жовтня 2019 року між потерпілою ОСОБОЮ_1 та обвинуваченим ОСОБОЮ_2.

ОСОБУ_2 визнати винуватим у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.186 КК України, та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень.»

 В 31 кримінальному провадженні затверджені угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним (обвинуваченим).

          Для прикладу зміст резолютивної частини вироку:

     «Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 16 липня 2019 року між прокурором Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБОЮ_1 та ОСОБОЮ_2 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №ХХХХХХХХХХХХХХ.

ОСОБУ_2 визнати винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України та призначити йому покарання у виді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

       Стягнути з ОСОБИ_2, на користь держави суму процесуальних витрат у кримінальному провадженні №ХХХХХХХХХХХХХХ за проведення експертизи в розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 00 коп.»

       В 1-му кримінальному провадженні Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області було відмовлено у затвердженні угоди про визнання винуватості, укладеною між прокурором та обвинуваченим, однак Кропивницьким апеляційним судом вказану ухвалу суду скасовано, а справу призначено на новий розгляд.  

     Категорії справ за 2019 рік по яким укладалися угоди наведені нижче:

       Призначене покарання при затвердженні угоди у кримінальних провадженнях, що були розглянуті Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області протягом 2019 року виглядає наступним чином:

1) при укладенні угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним або обвинуваченим:

2) при укладенні угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним або обвинуваченим:

 ВИСНОВКИ

       Угода про примирення є дієвим інструментом, який зберігає час і нерви всім учасникам провадження. Угода має безперечну низку переваг, як: швидкий розгляд справи, звільнення особи від відбування покарання, погодження розміру й порядку відшкодування шкоди. Незважаючи на можливість самостійного узгодження умов угоди, законодавством установлено вимоги, у межах яких мають діяти сторони угоди. Запорукою затвердження угоди судом є належне її оформлення й дотримання визначених законом вимог.

       Для обвинуваченого перевагами укладення угоди про визнання винуватості є: звільнення від покарання; уникнення невизначеності щодо покарання у суді; у деяких випадках – застосування альтернативного покарання або його зниження. Перевагами угоди про визнання винуватості для прокурора є такі: можливість зменшення бюджетних витрат та економія процесуального часу; зниження навантаження прокуратури на прокуратуру за підтримання державного обвинувачення; внесок у ефективність системи кримінального судочинства; певною мірою усувається перспектива подальших апеляцій.

     Також, важливо відзначити, що :

     Із числа розглянутих кримінальних проваджень (235 справ) Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області протягом 2019 року 17% (40 справ) складають кримінальні провадження із затвердженням угоди.

     Найчастіше укладались угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним або обвинуваченим у справах про крадіжку (ст. 185 КК України). При укладенні угоди про визнання винуватості між прокурором і підозрюваним або обвинуваченим найчастіше укладалась угода у справах про незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (ст. 309 КК України).

     При узгодженні покарання підозрюваному або обвинуваченому у більшості випадків покарання призначалось не пов’язаним із позбавленням волі, а саме у вигляді штрафу та звільненням від покарання чи його відбування з випробуванням.

 

Суддя Олександрійського

міськрайонного суду

Кіровоградської області                                                                                           Т.А.Бугайченко

 30.04.2020

 

Виконавці:

Гаращенко Д.О.

Луканова О.О.