flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Довіру до судової влади потрібно відновлювати в конституційний спосіб – Голова ВРЮ Олександр Лавринович

31 березня 2014, 16:31

Запропонований сьогодні шлях відновлення довіри до судової влади, який знайшов відображення у відповідному урядовому законопроекті, є антиконституційним. Про це заявив Голова Вищої ради юстиції Олександр Лавринович під час V конференції суддів господарських судів України, яка відбувалася 19 березня в приміщенні Вищого господарського суду України.

Голова ВРЮ зазначив, що необхідність відновити довіру до судової влади, як і до інших гілок влади, які також не користуються великою довірою населення, не викликає жодних заперечень. Проте пропонований спосіб очищення більше схожий на чергову спробу підпорядкування судової влади політичному керівництву.

Олександр Лавринович підкреслив, що перед судовою владою в Україні стоять дві основні проблеми – підвищення кваліфікаційного рівня суддівського корпусу та звільнення тих, хто використовує суддівське звання для свідомого порушення законів.

При цьому, він висловив стурбованість, що спосіб відновлення довіри до судової влади, який пропонується суспільству, містить відверто антиконституційні норми та лише віддаляє Україну від правової держави й від Європейського співтовариства, частиною якого ми прагнемо стати.

За словами Голови Вищої ради юстиції, для реалізації цих завдань в Україні наявні усі законодавчі та інституційні можливості. Законодавство чітко дає відповіді на питання хто має забезпечувати контроль за діями суддів та хто має право встановлювати порушення у їх діях.

Зокрема, підкреслив він, ніхто окрім Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) ні по закону, ні по інституційній спроможності, ні по фаховому рівню, не може здійснювати контроль за рівнем професіоналізму представниками суддівського корпусу.  Так само, як ніхто не має права установлювати порушення присяги в діях судді окрім Вищої ради юстиції України.

«Інші шляхи є антиконституційними та такими, що лише віддаляють Україну  від верховенства права», - наголосив Голова ВРЮ.

Олександр Лавринович, також підкреслив, що на сьогодні є потреба в законодавчому удосконаленні засад діяльності указаних органів. Проте, слід усвідомлювати, що без змін Конституції вирішити існуючі проблеми докорінно буде неможливо.

Серед законодавчих кроків, які б могли суттєво підвищити ефективність роботи Вищої ради юстиції вже найближчим часом, Олександр Лавринович назвав дві необхідні зміни: перехід переважної більшості членів ВРЮ на роботу в органі на постійній основі, а не на громадських засадах, та зміна способу голосування – простою більшістю присутніх на засіданні членів, а не більшістю конституційного складу органу.

Такі законодавчі зміни, за словами Олександра Лавриновича вирішили б низку концептуальних проблем, що існують у роботі Вищої ради юстиції, зокрема, хронічну проблему з кворумом на засіданнях ВРЮ. Крім того, на його думку, це також вирішило б проблему кадрових ротацій у Вищій раді юстиції, оскільки далеко не всі нинішні члени ВРЮ погодилися б залишити місця своєї основної роботи для переходу на постійну роботу у Вищу раду юстиції.