Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Після закінчення Великої Вітчизняної Війни судова система Української РСР була побудована відповідно до Конституції УРСР 1937 року та Закону СРСР «Про судоустрій Союзу РСР, союзних і автономних республік» 1938 року, згідно яких правосуддя в Українській РСР здійснювалося Верховним Судом Української РСР, обласними судами, спеціальними судами СРСР, що створювалися за постановою Верховної Ради СРСР, народними судами.
Розгляд справ у всіх судах здійснювався з участю народних засідателів, крім випадків, спеціально передбачених законом. Народні судді районних (міських) народних судів обиралися громадянами району (міста) на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п'ять років. Народні засідателі районних (міських) народних судів обиралися на загальних зборах робітників, службовців і селян за місцем їх роботи або проживання, військовослужбовців – по військових частинах строком на два роки.
Як свідчать документи 1945 року, що перебувають на зберіганні в архіві нинішнього Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області, на території міста Олександрії та Олександрійського району діяли два народні суди – Народний суд міста Олександрії та Народний суд Олександрійського району.
Першими суддями того часу у зазначених судах були: Литвиненко – суддя Народного суду міста Олександрії та Яцик – суддя Народного суду Олександрійського району. Секретарями судового засідання відповідно були Руденко та Горна.
Народний суд Олександрійського району Кіровоградської області та Народний суд міста Олександрії розглядали кримінальні та цивільні справи. Робота судів була спрямована на боротьбу зі злочинністю, відшкодування збитків, заподіяних розкраданнями, на захист трудових, майнових та житлових прав громадян, охоронюваних законом інтересів державних та громадських організацій.
Згодом судова система Української РСР мала свій розвиток згідно Конституції УРСР 1978 року, відповідно до якої загальними судами України на той час були Верховний Суд України, Верховний суд Автономної Республіки Крим, обласні суди, міжобласний суд, Київський і Севастопольський міські суди, міжрайонні (окружні) суди, районні (міські) суди, військові суди регіонів, Військово-Морських Сил і гарнізонів.
На місто Олександрію та Олександрійський район поширювалась юрисдикція Олександрійського районного народного суду Кіровоградської області та Олександрійського міського народного суду Кіровоградської області.
Після придбання Україною суверенітету у грудні 1991 року в країні в органах влади всіх рівнів відбулося реформування. Здійснено удосконалення судової системи, діяльності судів.
Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій Української PCP», Кримінально-процесуального та Цивільного процесуального кодексів Української PCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес став проводитися суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймали. Це знайшло відображення і у назвах судів: з 1993 року вони діють як Олександрійський районний суд Кіровоградської області та Олександрійський міський суд Кіровоградської області.
Постановою Президії Верховної Ради України №2799-XII від 19.11.1992 року з метою приведення штатів окремих народних судів у відповідність з фактичним навантаженням, на часткову зміну Постанови Президії Верховної Ради України від
30 квітня 1987 року «Про сітку районних (міських) народних судів Української РСР та число народних суддів» в Олександрійському міському народному суді Кіровоградської області затверджено кількісний склад народних суддів загальною чисельністю 7 осіб та в Олександрійському районному народному суді Кіровоградської області – 3 народних судді.
З початку 2002 року відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій України», прийнятому 7 лютого 2002 року, суди перейменовано в Олександрійський районний (місцевий) суд Кіровоградської області та Олександрійський міський (місцевий) суд Кіровоградської області.
До кінця 2002 року організаційне керівництво судами у межах і порядку, передбачених законодавством, здійснювалось Міністерством юстиції України, а з
1 січня 2003 року на підставі Закону України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 року суди стали організаційно підвідомчими Державній судовій адміністрації України. Організаційне забезпечення діяльності судів відповідно до цього Закону становлять заходи фінансового, матеріально-технічного, кадрового, інформаційного та організаційно-технічного характеру, спрямовані на створення умов для повного і належного здійснення правосуддя.
У 2004 році на підставі Указу Президента України від 15.03.2004 року №328/2004 «Про внесення змін до мережі та кількісного складу суддів місцевих судів» Олександрійський районний (місцевий) суд Кіровоградської області та Олександрійський міський (місцевий) суд Кіровоградської області було об’єднано в Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі 14 суддів, який, як суд першої інстанції, розглядає цивільні, кримінальні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення у передбачених законом випадках, за винятком справ, віднесених законом до підсудності інших судів.
07 липня 2010 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про судоустрій і статус суддів», з набранням чинності якого скасовано дію Закону України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 року. Цей Закон змінив систему судів загальної юрисдикції та став початком проведення судової реформи в України. Діяльність місцевих загальних судів залишена не зміненою.
З прийняттям Верховною Радою України Закону про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року №1402-VIII в Україні розпочалася Велика судова реформа, яка зокрема полягає у перетворенні чотирирівневої судової системи на трирівневу (1) місцеві суди (місцеві окружні суди у районах міста, або місті, або районі і місті, окружні господарські суди, окружні адміністративні суди), 2) апеляційні суди (апеляційні суди, апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди) та 3) Верховний Суд, у складі якого діють Велика Палата Верховного Суду, Касаційний адміністративний суд, Касаційний господарський суд, Касаційний кримінальний суд, Касаційний цивільний суд.).
Указом Президента України №451/2017 від 29 грудня 2017 року «Про реорганізацію місцевих загальних судів» постановлено утворити Олександрійський окружний суд – у місті Олександрії, Олександрійському та Петрівському районах Кіровоградської області із місцезнаходженням у місті Олександрії та селищі міського типу Петровому Кіровоградської області шляхом реорганізації (злиття) Олександрійського міськрайонного суду та Петрівського районного суду Кіровоградської області/
На виконання частини п’ятої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" 19 червня 2018 року Державною судовою адміністрацією України прийнято рішення про призначення тимчасово виконуючих обов’язків керівників апаратів новоутворюваних місцевих судів з метою здійснення ними дій щодо реєстрації новоутворених судів як юридичних осіб, забезпечення необхідних дій для належного початку їх роботи та представництва таких судів як органів державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.
Так, тимчасово виконуючою обов’язки керівника апарату новоутворюваного Олександрійського окружного суду призначена керівник апарату Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Бєлова Алла Сергіївна.
Наразі Олександрійський міськрайонний суд Кіровограградської області, як й інші місцеві загальні суди перебуває на шляху реорганізації.